Umowa przedwstępna sprzedaży w formie aktu i cywilno-prawna.
Dwie wydawałoby się podobne umowy. Umowa przedwstępna sprzedaży w formie aktu i cywilno-prawna. Jeśli nie chcesz wpakować się w niechciane sytuacje, musisz znać te różnice. Dobrze byłoby orientować się też w tym, co znajdziesz w księdze wieczystej.
O czym dzisiaj przeczytasz?
– Umowa przedwstępna sprzedaży w formie aktu a cywilno-prawna
– Taksa notarialna.
– Brak wzoru umowy.
– Księga wieczysta.
Umowa przedwstępna sprzedaży w formie aktu a cywilno-prawna.
Sprawa jest dość prosta, nawet jeśli brzmi skomplikowanie. Między umową przedwstępną w formie aktu notarialnego oraz umową przedwstępną w formie pisemnej widzimy jedną zasadniczą różnicę. Na podstawie umowy przedwstępnej zawartej w formie aktu notarialnego można dochodzić od drugiej strony zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli zazwyczaj umowy sprzedaży.
A na podstawie umowy przedwstępnej w formie pisemnej, czyli „zwykłej”, cywilno-prawnej, nie można dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. W praktyce – umowy sprzedaży.
Taksa notarialna.
Spójrzmy na to jeszcze szerzej. Musisz wiedzieć, że sporządzenie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego wiąże się z kosztem, zgodnie z wysokością taksy notarialnej. Co to znaczy? Po podpisaniu umowy w tej formie w Dziale III Księgi Wieczystej widnieje wzmianka dotycząca roszczenia co do nieruchomości. Czyli do wykonania umowy zgodnie z jej ustaleniami i zapisami.
W zależności od ustaleń, zazwyczaj koszty związane z podpisaniem umowy w formie aktu notarialnego pokrywa Strona Kupująca. A co w przypadku umowy cywilnoprawnej? Sporządzenie oraz zregadowanie zapisów takiej umowy leży po stronie osób zainteresowanych jej zawarciem.
Brak wzoru umowy.
Jeszcze inaczej. Umowa przedwstępna nie jest umową nazwaną, czyli nie ma jednego wzoru umowy. Zgodnie z prawem każda umowa, która zawiera odpowiednie dane, jest umową przedwstępną. Tak, nawet jeżeli nie nazwiemy jej w ten sposób w nagłówku. Ale o tym pewnie już wiesz. O charakterze umowy decyduje jej treść, cel i zgodny zamiar stron. Nie to, jak jest nazwana.
Warto zadać sobie pytanie, czy na pewno taka forma jest odpowiednia przy zakupie nieruchomości na kwotę setek, często milionów złotych. I czy nie lepiej zdecydować się na zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Pamiętaj, że ryzyko i stres często są nie tyle bezcenne, co niewycenialne.
Kluczowe jest właściwie przeniesienie własności. Bo na tym przede wszystkim ci zależy, jeśli chcesz kupić nieruchomość.
Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz wiedzieć więcej o czymś, co często wiążę się z kolejnymi etapami procesu inwestycyjnego, czyli o nadzorowaniu najemców, przejdź do tego artykułu.
Księga wieczysta.
Ale przy tym ważna jest nie tylko umowa. Niezwykle istotna jest księga wieczysta.
O tym, czym jest, zapewne już wiesz. W dużym skrócie jest to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Księgi są podzielone na cztery działy, z których każdy zawiera różne informacje dotyczące nieruchomości.
Co znajdziemy tam? Dział I to swojego rodzaju oznaczenie nieruchomości. Znajdziesz w nim dane identyfikujące nieruchomość, takie jak: jej adres, powierzchnia i przeznaczenie czy lokalizacja. Na co tutaj zwrócić uwagę? No oczywiście ważne jest, żeby dane zawarte w dziale I były zgodne z rzeczywistością. Banał, ale nie mówiłbym o tym, gdyby nigdy nie wiązały się z tym problemy.
Dział II. To miejsce na informacje o własności. Znajdziesz tu szczegółowe dane i informacje odnośnie właściciela danej nieruchomości lub informację o użytkowniku wieczystym. Jeżeli na nieruchomość przypada kilku właścicieli, będą tu wpisani. Zwróć uwagę na stan prawny nieruchomości. Raczej chcesz mieć pewność, czy dane właściciela pokrywają się z danymi sprzedającego.
Dział III to prawa osobiste i inne roszczenia. Jakikolwiek wpis w tym dziale oznacza pewne ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości przez właściciela. Bo tutaj możesz znaleźć np. roszczenia, które mogłyby wpłynąć na przyszłość nieruchomości i jej użytkowanie przez nowego właściciela. Czyli być może ciebie.
No i na koniec dział IV. To miejsce, gdzie wpisuje się hipoteki, jeśli oczywiście dana nieruchomość została nabyta z kredytu hipotecznego. Pamiętaj, że hipoteka nie dotyczy dłużnika – w tym wypadku właściciela nieruchomości, a samej nieruchomości, którą jest dom, działka czy mieszkanie!
Chcesz inwestować w nieruchomości, nie martwiąc się o papierologię? Przejdź do INWESTYCJI, a pokażemy ci drogę do bezpiecznej i bezobsługowej inwestycji w nieruchomości.
Źródła:
https://kuznianieruchomosci.pl/umowa-przedwstepna-cywilno-prawna-a-umowa-w-formie-aktu-notarialnego
https://unikat.realestate/blog/umowa-przedwstepna/
https://ecoproperty.pl/roznice-miedzy-umowa-przedwstepna-w-formie-aktu-notarialnego-a-zwykla/
http://notariusz-jablonski.pl/akt-notarialny/ksiega-wieczysta/
https://blog.ongeo.pl/ksiegi-wieczyste-dzialy