Co powinieneś wiedzieć przed pierwszą inwestycją w nieruchomość na wynajem?
Już Franklin Delano Roosevelt mawiał, że nieruchomości „zakupione z rozsądkiem, opłacone w całości i zarządzane z ostrożnością, są najbezpieczniejszą inwestycją na świecie”.
Od śmierci Roosevelta świat znacznie się zmienił, jednak nieruchomości nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie, mocno zyskały, również na wartości.
Niezmiennie, aby cieszyć się udaną inwestycją w nieruchomość na wynajem, powinieneś pamiętać o kilku zasadach.
1. Ustal swój cel.
Zdecyduj, co naprawdę chcesz osiągnąć, inwestując w nieruchomości. Szybki zastrzyk gotówki, czy długoterminowy profit? Zależy Ci na ekspresowym pomnażaniu majątku, czy spokojnym, pewnym zabezpieczeniu kapitału?
Wybór celu jest fundamentem. Dzięki niemu możesz wybrać rodzaj inwestycji i zdecydować, czy dysponujesz odpowiednimi zasobami do jego zarządzania.
2. Wybierz odpowiedni rodzaj inwestycji.
W Polsce najpopularniejszą formą inwestycji jest najem długoterminowy. Kupujesz mieszkanie, szukasz najemców, podpisujesz umowę i co miesiąc otrzymujesz określoną kwotę na konto.
Oczywiście tak wygląda to na papierze. W praktyce jest to dużo bardziej skomplikowany proces. Na każdym etapie mogą na Ciebie czekać mniejsze lub większe przeszkody. Począwszy od problemów z gniazdkiem w mieszkaniu, do nieregularnych przelewów i upominanie się o pieniądze od najemców.
Niemniej najem długoterminowy zapewnia relatywny spokój. Szczególnie jeśli podpisujesz umowę z uczciwym i zweryfikowanym najemcą.
To świetna forma inwestowania dla osób ceniących sobie przewidywalność i bezpieczeństwo. Tylko, żeby była to inwestycja pasywna, nie powinieneś przy niej pracować. Na rynku są profesjonalne firmy, zajmujące się obsługą najmu – takie jak my.
3. Określ swój budżet.
Kiedy rozmawiam z osobami przed pierwszą inwestycją w mieszkanie na wynajem, często słyszę zdania w stylu: “chyba jeszcze trochę muszę poczekać, aż uzbieram 100% kwoty lub 120%, żeby mieć jeszcze gotówkę w razie czego”.
To mądre podejście. Niemniej fakty są takie, że wielu inwestorów nie inwestuje ze swoich środków. Korzystają z innych, alternatywnych form finansowania. Nie chcą zamrażać swoich środków.
Ale pamiętaj. Lewarowanie kredytami nie jest dla każdego. Wymaga wiedzy. Najlepiej, jeśli wszelkie ruchy tego typu skonsultujesz z profesjonalistami. Uchronią Cię przed wieloma ryzykami i potencjalnymi błędami.
Nie sugeruj się działaniami innych. Nawet doradcy mogą się mylić. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Na Ciebie spada przecież zwykle odpowiedzialność.
Tutaj warto wtrącić, że bardzo ważna może być dla Ciebie poduszka finansowa. Zapewni Ci spokój i bezpieczeństwa, kiedy przyjdzie gorszy czas. O tym, jak duża powinna być, decyduje Twoja indywidualna sytuacja.
Jeszcze jedno. Okazje inwestycyjne powinny być dopasowane do Twojego budżetu i portfela. Nigdy na odwrót. Nie chcesz przeszacować swojego budżetu.
4. Lokalizacja.
Nie ma co się oszukiwać, to kluczowy element inwestycji. Im lepsza lokalizacja, tym większa szansa, że inwestycja będzie rentowna.
Ale co w ogóle znaczy “lepsza lokalizacja”? Między innymi łatwiejszy dostęp do sklepów, restauracji, aptek, ośrodków zdrowia czy uczelni. Zależy to od tego, kto jest Twoim klientem docelowym.
Pomyśl, czego mogą potrzebować poszczególni najemcy. Rozpisz, czego Twoi najemcy będą pilnie potrzebować, co powinno być w pobliżu, a co wcale nie jest konieczne.
I przede wszystkim: zorientuj się, kto jest Twoim najemcą. Bez tego trudno będzie Ci ruszyć do przodu.
5. Wybierz odpowiednich podwykonawców.
To oczywiste, że zakup nieruchomości jest często dopiero początkiem procesu inwestycyjnego. Mieszkanie nierzadko trzeba odnowić, pomalować czy zrobić w nim generalny remont.
Na polskim rynku jest wiele ekip remontowych. Jednak niestety nie wszystkie są rzetelne. Są firmy-widmo: ktoś kiedyś o nich słyszał, pojawili się, kiedy była mowa o pieniądzach i w dziwny sposób zniknęli, kiedy przychodzi czas na pracę.
Unikaj takich firm. Szukaj poleconych specjalistów. Weryfikuj ich umiejętności.
Rzetelny wykonawca to skarb. Dzięki niemu praca jest przyjemniejsza i idzie sprawnie. A Ty szybciej zaczniesz zarabiać na nieruchomości.
Udana inwestycja to nie dzieło przypadku.